Çocuklar İçin Reklam Nasıl Olur?

Çocuklar için reklam yapılacağı zaman, çocuk ruhu dikkate alınmaktadır. Kullanılan temalar, renkler ve kahramanlar, çocuk ruhuna hitap etmelidir. Ancak, çocukların ruh ve beden yapıları çok hassastır ve çabuk etkilenirler. İyi ve kötüyü ayırt edemezler. Bu nedenle çocuk reklamları özenle hazırlanmalıdır.

 

ŞİDDET İÇERİKLİ REKLAMLAR ZARARLIDIR

 

Şiddet içerikli reklamlar, çocukların bakış tarzını zedeler. Ruh ve beden yapısını yeni gelişen çocuklar, şiddet içerikli çocuk reklamları ile kötü etkilenir. Cinsel içerikli reklamlar da çocukların ahlak yapısını bozmaktadır. Karşı cinse bakış tarzını kötü etkileyen ve çocukları ahlaksızlığa iten reklamlar, çocuk reklamları kategorisine alınmaması gereken reklamlardır. Çikolata reklamlarında, çocuğu hırsızlığa, kötü davranışlara, ahlaksızlığa ve şiddete yönlendirecek temalar kullanılmamalıdır. Yapılan çalışma çocuk reklam seçeneklerinde, terbiye edici özelliğe sahip olmalıdır.

 

TERÖRE TEŞVİK ETMEMELİDİR

 

Reklam sektöründe, genel bir ahlak olmalıdır. Özellikle teröre yönlendiren reklamlardan kaçınılmalıdır. Bunun için reklam çalışmalarında, içerik dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Anne ve babalar, çocuğun ahlakını bozacak reklam ve filmlerden uzak tutmalıdır. Arkadaş çevresi gibi, seyredeceği reklamlar da çocuğu kötü etkiler.

 

ÇOCUĞUN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLMALIDIR

 

Çocuk zekasına yardımcı olacak, çocuğun sağlıklı ruhsal gelişimini iyi yönde etkileyecek, çocuk reklam çalışmalarına yer verilmelidir. Reklamlarda, yardımlaşma, kardeşlik, affetme, gurup bilinci ve insanlara yardım etme gibi temalar işlenmelidir. Çocukları çalışmaya teşvik etmek, çocuk reklam çalışmalarının amacı olmalıdır. Başarılı çocuklar, en iyi şekilde motive olan çocuklardır. Çocukların kötü alışkanlıklar kazanması, eğitim ve sosyal hayatını kötü etkiler. Bu nedenle, yapılacak en iyi şey, çocuk reklamlarında, çocuk filmlerinde ve diğer çocuk programlarında, dikkatli içerik hazırlamaktır. Çocuklara özel reklamlarda çocukların kullanılması etkilidir. Bunun nedeni ise, çocukların çocuklardan etkilenmesidir.

 

Çocuklar, çocuklardan ders alır. Çocuklar çocuklara bakarak bir şeyler öğrenir. Kötü reklam ve filmler, kötü arkadaş gibidir. Nasıl ki, kötü arkadaşlar çocuğun ahlakını bozar, kötü reklam ve filmler de çocuğun ahlakını bozar. Televizyon programlarının hazırlanması çok önemli bir konudur. Milyonlarca insan sizi izlemektedir. Bu nedenle, içerik bakımından zararlı olan bütün temaların kaldırılması gerekir. Ahlaksızlık, hırsızlık, şiddet ve cinsellik içeren reklam ve programlar çocuklara seyrettirilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir